28 Şubat 2010 Pazar

Okuduklarımdan / Yorumu Sizlere Bırakıyorum

Acele Edin ve Defolup Gidin... Oturumunuzu sonlandırmaya geldim. Meclisi yaptığınız her icraat ile kirletmenize ve şerefsizleştirmenize artık kalıcı bir son vermeye geldim. Siz ki fitneci, fesatçı, meclis üyeleri, siz ki iyi bir hükümet olmak dışındaki her şey!!Kiralık sefil yaratıklar, zavallılar, ülkenizi en küçük şahsi çıkar adına satılığa çıkaranlar; birkaç kuruş için Tanrı'ya ihanet edenler, içinizde bir parça da olsun erdem kalmadı mı? Bir parça vicdan da mı yok? Atım kadar bile dindar değilsiniz! Altın sizin yeni Tanrınız olmuş! Satılığa çıkarmadığınız bir değer de kalmadı.. Ulusunuz adına iyi bir şey düşünemez misiniz? Sizi çıkarcı sürüsü, bulunduğunuz bu kutsal meclisi, o varlığınızla kirletiyorsunuz! Tanrının kutsadığı bu meclisi, ahlak yoksunu davranışlarınızla hırsızların ini haline çevirdiniz! Halkın size verdiği yetkiyi kötüye kullandınız. Siz ki, halkın umutsuz dertlerine çare olmalıydınız. Kendiniz halka en büyük dert kaynağı oldunuz! Ama ülkeniz beni asırlardan beri temizlenmemiş bu ahırı temizlemeye çağırdı! Ve bu gücü de bana Tanrı verdi. Bu şeytan ocağını yönetmeye geldim. Vay halinize! Şimdi derhal defolun!!! Acele edin rüşvetin köleleri! Acele edin, gidin! Süslü saltanat eşyalarınızı alın ve defolup gidin!.. * * * * * * * *Yukarıdaki söylevin sözleri, tarihte demokrasinin beşiği diye bilinen İngiltere'de söylenmiştir.. Bu sözleri sarf eden kişi, 1653 senesinin 20 Nisan günü, meclis çatısı altında kükreyerek nutuk atan General Oliver CROMWELL ... ...Ve bu nutuk tarihi şekillendiren 50 söylevden biri sayılıyor.
PARDON, SİZ NE SANMIŞTINIZ?????

4 yorum:

 1. Harika müthiş. Ne sanabilir ki? :))

  YanıtlaSil
 2. Generel Cromwel'in ağzına, sizin yüreğinize sağlık. Duygularımıza tercüman oldunuz..

  YanıtlaSil
 3. Generali geri ışınlasak buraya dicam ama bu ara generaller ağızlarını açmadan içerdeler....))) ağzına sağlık komutanım demek geldi içimden...)))ışıklar içinde yatsın ...

  YanıtlaSil
 4. bizde böyle söylev çekecek generalde kalmadı ..sanmıştık ki ......!!!!!!
  sanmıştık ki......hangi ülkede en üst rütbelere gelmiş askerler böyle bir duruma maruz kalıyor ve kimsenin sesi çıkmıyor ...????

  YanıtlaSil

Beğeni ve görüşleriniz benim için çok değerli. Yürekten teşekkürler.