1 Eylül 2016 Perşembe

Fare Kulağı Çimi

Halk arasında Fare Kulağı çimi olarak bilinen Dichondra Repens'dan söz etmek istiyorum. Çünkü harika bir yer örtücü ve dikmenin tam zamanı. Eğer bahçenizde çimlendirmeyi düşündüğünüz güneşli ya da yarı gölge alan varsa, bu çimi  tavsiye ediyorum.


Kendi deneyimlerime dayanarak söyleyebilirim, diğer çimlere göre avantajları var. Şöyle ki, sık sık  biçmek zorunda kalmıyorsunuz. Yılda iki kez biçmeniz tavsiye edilse de hiç biçmeseniz bile sorun olmuyor. Canlı yeşil rengi, narin görünümü ile ilk  çıkması ve büyümesi  yavaş olsa da, daha sonra  çabuk yayılan bir bitki.  Ancak fazla basılmaması gerekiyor. Bir de diğer çim tohumlarına göre biraz pahalı ama sonucu görünce değdiğini anlıyorsunuz. Bunlar da fare kulağının dezavantajları. Yine de diğer çim çeşitlerine göre bakımı daha kolay.

Benim ilk çim denemem altılı karışımdı. Tüm talimatlara uyarak güzel bir çim dokusu elde ettik ancak bir süre sonra sorunlar  yaşadık. Çimlerimiz yer yer sararmalarla o güzelim fosfor yeşili rengini kaybetti. Sonunda biçmede gecikince ve bahçıvanın gereğinden fazla kimyasal gübre vermesi yüzünden  çimlerimiz kurudu.

Uzun uzun araştırıp sonunda Libya Çimi  ile Fare Kulağı arasında kararsız kaldık. Sonuçta  Fare Kulağı'nın zarif görüntüsü bana daha çekici geldi. Geçtiğimiz ilkbaharın sonunda bizzat kendim ektiğim tohumlarım sorunsuz çimlendi ve büyüyüp enfes bir görüntü oluşturdu. Dikim ve bakım ile ilgili deneyimlerimi  aşağıda paylaşacağım ama önce bahçemin çimli alanlarına bir göz atın isterseniz..
Şimdi  bahçenize fare kulağı tohumu ekmek istiyorsanız bu bölümü okumalısınız. Çünkü bire bir yaparak yaşayarak edindiğim deneyimleri aktaracağım. Öncelikle kaliteli  bir tohum  edinmelisiniz. Metre kareye 10-15 gr tohum atılıyor. Bunun için  tohum ekeceğiniz alanı ölçün ve hesabınızı yapın. Tohumun kg  fiyatı aşağı yukarı 100 lira  civarında. Ben bir sanal marketten, farklı firmaların ürünlerini karşılaştırarak aldım. Teneke kutuda satılan bir markayı tercih ettim. Ayrıca yeterli miktarda ''ilk  çim  teşkil gübresi ve  çim bakım gübresi'' olmak üzere iki tür gübre  aldım. Bunlar karton kutularda, minik granüller halindeki kuru gübreler.

Çim  tohumları yılda iki kez dikilebiliyor. İlkbahar ortalarında ve sonbahar başında. Dikkat edilecek konu şu: Çimlenme için 15 derecenin  üzerinde bir sıcaklık gerekiyor. Bu nedenle  daha soğuk zamanlarda  dikim yapılmamalı.

Toprağın hazırlanmasına gelince; tabii ki bellenip tırmıklanacak. Yabani otlar titizlikle temizlenmeli. Toprağınız sert ise biraz kum ve torf karıştırmalısınız. Yalnız deniz kumu kesinlikle olmaz. Dere kumu gerekiyor. Toprağınız yumuşaksa zaten gerek yok. İlk teşkil gübrenizi de tavsiye edilen miktarda  toprağa serpip tırmıkla karıştırıyorsunuz.  Daha sonra toprağınızı azıcık nemlendirmelisiniz.  Tohumlarınızı nemli toprağa kutuda yazan talimata göre ekin ve üzerini incecik, elenmiş bir toprak tabakası ile örtün. Fare kulağı  tohumu biraz geç çimleniyor. Tohumlar çıkmadı diye panik yapmayın. Toprak nemini kaybettikçe sulayın. Yağmurlama sistemi en iyi sulama şekli.  Çimleriniz çıkıp biraz büyüyünce miktarını abartmadan bakım gübresi verin. Bunun  ayarlanması için  kutudaki önerilen miktarı dikkatle uygulayın.

Çimler geliştikçe yayılma hızı da artıyor. Kenarlara sürekli kol atarak yayılmaya devam ediyorlar. İlerlemesini istemediğim bölümler için  taş bordürler kullandım.  Örneğin çimlerin ortasında kalan portakal ağacımın etrafını taşlarla çevirdim.

Tüm bunları okurken zahmetli ve zor gibi gelebilir ama unutmayın, çimsiz bir bahçe,  en güzel çiçeklerle dolu olsa bile  eksik ve  görsellikten uzak görünüyor. Biraz emekle bahçeniz bu enfes yeşilliğe bürünüyor.  Bahçesi olmayanlar üzülmesin,  Fare Kulağı uygun saksılara dikilince, kenarlardan aşağı sarkarak balkon ve teraslarda çok hoş görüntüler oluşturuyor. Yetiştirmek isteyenlere şimdiden kolay gelsin.

28 yorum:

 1. Fare avcısına o bitkilerin sadece adında fare geçtiğini söylemeli. Çimlere mi avcıya mı bakayım bilemedim. Çok güzeller :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten de o kız bir fare avcısı. Çok içim acısa da ara sıra minik bir fareyi avlayıp verandaya koyuyor. Meğer bana hediyeymiş. Üstelik ben kızdıkça hediyesini beğenmediğimi düşünüp daha büyüğünü getiriyor.

   Sil
 2. Güzel bir çim çeşidiymiş. Benim için en büyük dezavantaj üzerine basılmaması gerektiği konusu. Kolay gelsin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz bu sorunu yürüme taşları ile çözdük. Basmamız gereken yerlere taş yol yaptık.

   Sil
 3. Beğendim bu çimi.

  Bir fare kulağı daha var. Çiçek. Boz gri, tüylü zeytin yaprağımsı yapraklı. Beyaz çiçekler açıyor. Meyilli yerlere dikiliyor çoklukla. Yayılıcı. Onu da çok severim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çiçek olan fare kulağını tanımıyorum. Merak ettim.

   Sil
 4. Çok güzel görünüyor gerçekten. Yeşilliğin her türüne bayılıyorum ben. Sevgiler...

  YanıtlaSil
 5. Ay bayıldım, içim açıldı, hele pisicik ❤

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Emine Hanım. Kedi kızım Colette'i sizin için sevdim:)

   Sil
 6. Benim de aklımda ancak sorun şu ki bizim 11 kedimiz var ve bahçeyi durmadan kirletiyorlar 😢

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nilgün Hanımcığım, epeyce kalabalıklaşmışsınız. Bizde de nüfus az sayılmaz. Çimlere fazla zarar vermiyorlar. Onların ağırlığı ezmeye yeterli değil. Kirletmek için de kum ya da toprak olan alanları seçiyorlar. İsterseniz bir pilot bölge seçip deneyin.

   Sil
 7. Ben de bu çimi kullanıyorum çok memnunum en güzel yanı da biçme derdi yok, üzerinde rahatca dolaşılıyor olması. Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En güzel yanı biçilmemesi. Önceki uygulamamda bahçıvanı çim biçmeye çağırınca çok isteksiz geliyordu.

   Sil
 8. emeğinize sağlık biz de yazlık bahçemizde kullandık,tohum olarak değil duvar kenarlarına çıkmaya çalışan yeni filizleri bıçakla keserek aralıklı olarak çiçek gibi ektik,çoğaldılar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizin de emeğinize sağlık. İyi bir yöntem. Ben de deneyeceğim.

   Sil
 9. Colette acaba neler düşünüyor:))
  Görüntüsüne bayıldım çimi ilk kez görüyorum ve saksıdan sarma görüntüsünü hayal ettim ne hoş olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onları apartman dairesinden kurtarabilmek için önce Lara'daki siteye, sonra da buralara geldik. Sanırım memnunlar:)
   Saksıda resimlerini gördüm. Denemeye değer.

   Sil
 10. Emeğinize sağlık .... Harika görünüyor gerçekten de ....
  Ama basılamaması birazcık dez avantaj gibi ....
  çiçek gibiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Mutlaka yürüme yolları yapılmalı. Zaten basmaya kıyamıyorsunuz.

   Sil
 11. O çimlerde uzanıp kitap okumak istedim, harika görünüyor. Emeğinize sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bekleriz efendim:) Ben bebeğe bakarım.

   Sil
 12. Kar yağan bölgelerde yetiştirebilir miyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zor! Sahil kesiminin bitkisi. 15 derecenin altında çimlenmez. Donlara yarı dayanıklı.

   Sil
 13. Merhaba bahçeniz çok güzel olmuş ellerinize sağlık. Bende biraz araştırmalarım sonucu fare kulağını ekmeye karar verdim. Özellikle biçim istememesi en büyük artı benim için. Eğer sakıncası yoksa tohumları aldığınız yeri belirtebilirmisiniz. Çünkü internet çok fazla satıcı ve bana çokta güvenilir gelmiyorlar. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tohumları Gittigidiyor'dan almıştım. Hangi mağaza olduğunu anımsamıyorum. Arama motoruna Fare Kulağı Çimi yazın, seçenekler çıkıyor. Şimdiden kolay gelsin. Ayrıca sizi Facebook'taki Bahçe meraklıları grubumuza davet ediyorum.

   Sil
 14. bizimde kacyıldır cımlendiremediğimız bir bahcemiz var.Peki yurume alanlarına belirli yürüyüs taşları koymak senede birde olsa biçilmeyi engellemiyormu

  YanıtlaSil

Beğeni ve görüşleriniz benim için çok değerli. Yürekten teşekkürler.