17 Mayıs 2013 Cuma

Ders Çıkarılası Bir ÖyküOrmanın birinde Aslanlar toplanmış. "yahu" demişler, "hesapta kralız, açlıktan öleceğiz birader. Maymuna saldırsak, ağaca kaçıyor; fillere saldırsak, fazla büyük... Ceylanlar hızlı, yetişemiyoruz; kuşa dalsak, uçuyor, eee balık yakalayacak halimiz de yok... N'aapsak? " Bir tanesi "en iyisi, öküzlere saldıralım" demiş, "iri yarı görünüyorlar ama ne pençeleri var, ne dişleri diş... Tam dişimize göre!" Olur mu? Olur. Hücum! Ama evdeki hesap çarşıya uymamış; Öküz, öyle yabana atılacak hayvan değilmiş meğer...Organize oluyorlar, topluca savunma yapıyorlar, püskürtüyorlarmış. Aslanlar aç bilaç. N'aapsak, n'aapsak? "tilkiye danışalım" demişler. Tilki "kolay" demiş, "beni, öküzlerin yaşadığı zengin otlakların prensi yapın, işinizi halledeyim..." Kabul etmişler. Tilki, elinde beyaz bayrakla öküzlere gitmiş, "saygıdeğer öküzler" demiş, "aslında aslanlar uysaldır, sizi de çok seviyorlar... Ama; Şu aranızdaki sarı öküz var ya, sarı öküz, işte sorun o... Görünce tahrik oluyorlar, canları çekiyor, verin şu sarı öküzü, Kurtulun kardeşim, huzur içinde yaşayın! " Öküz heyeti düşünmüş taşınmış, "bana dokunmayan yılan bin yaşasın" Mantığıyla, verivermişler sarı öküzü...Aslanlar da afiyetle yemiş. Bir gün, iki gün ....Tilki gene gelmiş. "bakın gördüğünüz gibi, saldırılar kesildi, mutlu mutlu yaşıyorsunuz" demiş Ve eklemiş: "ama şu var ya benekli öküz, benekli öküz, O burada olduğu sürece size rahat yüzü yok arkadaş, Canları çekiyor, verin, kurtulun!"Öküz heyeti düşünmüş, "otlağın selameti için"Teslim etmiş benekli öküzü... Üç gün, dört gün...Tilki gene gelmiş.Kuyruğu uzun olanı... Burnu beyaz olanı...Tombul olanı...Tek tek alıp, gitmiş. Otlak seyrelmiş. Semirmiş aslanlar. Günlerden bir gün... Artık tilki gelmemiş! Gerek kalmamış çünkü. Doğrudan aslan gelmiş. "hanginizi istiyorsam, Canım hanginizi çekiyorsa, onu vereceksiniz, Adamı hasta etmeyin!" demiş. Otların arasında tir tir titreyen, tek tük kalmış öküzler, "keşke sarı öküzü vermeseydik" demiş ama iş işten geçmiş. ... İşte Öküzlük böyle bir şeydir... 

 Bu hikaye sebebiyle, dünyaca ünlü alman şair ve tiyatro yazarı Bertolt Brecht akla geliyor... Bir şiirinde aynen şunları yazmıştı: "Naziler önce komünistleri tutukladılar; Komünist değilim diye ses çıkarmadım. Sonra Yahudileri tutukladılar, Yahudi değilim dedim, sesimi çıkarmadım. Sosyal demokratları tutukladılar, Savunmak bana mı kaldı dedim, sesimi çıkarmadım. Sıra bana geldiğinde; Etrafta tutuklanmama ses çıkaracak kimse kalmamıştı!" 

5 yorum:

 1. Gerçekten ibretlik... Bir kez daha okuyacağım şimdi...

  YanıtlaSil
 2. Nasıl güzel anlatıyor bu hikaye herşeyi.
  Artık aslanlar istediği gibi salınıyor...

  YanıtlaSil
 3. Çok güzelmiş ve de anlamlı...

  YanıtlaSil
 4. içim yana yana okudum..

  Bu arada sizi bir konuyla ilgili rahatsız edeceğim. Bizim mahallede bir dolu sokak hayvanı mutlu mesut yaşamakta çünkü bizim mahalle bütün hayvanlara çok güzel bakıyor ama ben bunu kendi adıma sürekli hale getirmek istiyorum. hem kedi hem de köpek maması olarak kullabileceğim kuru mama alabileceğim bir site ve ürün önerebilir misiniz? en azından bu ürünlerden bir poşet çantama attım mı başka yerlerde de gördüğüm aç hayvanları doyurabilirim. Sizin bu konuda bilgili olduğunuzu bildiğim için soruyorum.

  teşekkürler

  YanıtlaSil
 5. "Sıra bana geldiğinde etrafımda tutuklanmama ses çıkaracak kimse kalmamıştı"

  bu cümlenin üzerine yazacak pek bir şey yok, çok güzel özetlemiş...........

  YanıtlaSil

Beğeni ve görüşleriniz benim için çok değerli. Yürekten teşekkürler.