30 Eylül 2010 Perşembe

Bu Filmi İzlediğinizde Bildiğiniz Her Şey Tepetaklak Olacak ! / EzberDün gece uykum kaçtı nedense. Tv kanallarına şöyle bir göz atayım derken bir kısa film izledim.

Sonra da kamera arkası görüntüleri  verdiler. Bu filmi izlerken neler hissettiğimi anlatmam olası değil.


Vikipedi sayfasında film hakkında şöyle bir not düşülmüş:
''Sokak köpekleri yine kafeslere tıkılıyor. Kentleşmenin götürüsü nedeni ile filikalar yerine kamyonlara yükleniyor. Hayırsız Ada yerine İstanbul’un dışına ormanlık alanlara atılıyor veya kafesler içinde aç susuz yaşamaya mahkûm ediliyorlar. İnsanoğlunun doğaya karşı neredeyse 100 yıldır süren bu direnişi maalesef Ezber’e yapılmaktadır. Ölenlerin sadece “köpek” olması bu suçu işleyenlerin vicdanını rahatlatmaktadır.''

Ne kadar doğru bir saptama değil mi? Yakında (4 Ekim) Hayvan Hakları ve Hayvanları Koruma Günü kutlanacak sözümona.. Tv. bültenlerinde süslü laflar edilecek ama yine, dünyaya gelmek onların suçuymuş gibi hayvanlar cezalandırılmaya, işkence görmeye, aç susuz bırakılmaya, tecavüze, öldürülmeye maruz kalacaklar. Sokakta, ormanda pek çok can acımasızca telef olacak.Barınakların durumunu bilenler biliyor. Oralardakiler bile korkunç koşullarda yaşam savaşı vermekteler. Dünyayı diğer canlılarla paylaşarak yaşamayı öğrenmek zorundayız. Bunu ne zaman idrak edeceğiz?


Ezber, 2009 yılı yapımı hayvan haklarının korunması ile ilgili bir kısa film. İnsanların sokak hayvanlarını canlandırması yöntemiyle, izleyenlerin hayvanlarla empati kurabilmesi amaçlanıyor.

Ezber, yönetmen Tolga Öztorun'un ilk kısa filmiymiş. Öztorun, Yedikule Hayvan Barınağı’nda gönüllü muhabir olarak, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü adına Yerel Hayvan Koruma Görevlisi olarak çalışmakta olan genç bir yönetmen. Yolu açık olsun.

Filmin oyuncu kadrosu tamamen hayvansever gönüllülerden oluşan harika bir kadro. Kimler yok ki:
* Sevinç Erbulak
* Emre Karayel
* Ayla Algan
* Barış Meriç
* Beste Bereket
* Bülent Şakrak
* Çetin Demir
* Demir Ülsoy
* Derya Alabora
* Emel Çölgeçen
* Evrim Ülsoy
* Füsun Erbulak
* Gizem Pilavcı
* Gülen Karaman
* Hayati Citaklar
* Irmak Ünal
* Işık Yenersu
* İlker Ayrık
* Lale Mansur
* Mehtap Bayri
* Şebnem Köstem
* Tilbe Saran
* Tuna Arman
* Zeynep Özyağcılar
Bir de minik oyuncular var, minik köpekleri oynayan. İşte onları izlerken bende olanlar oldu ve sessiz ağlamam hıçkırıklara dönüştü.

Mutlaka ama mutlaka izlenmesi gereken bir film. Çünkü çok acı bir gerçeği empati kurarak kavratıyor.

EZBER Kısa Film | EZBER Kısa Film

9 yorum:

 1. İnanılır gibi değil, ama gerçek. Üstelik yapanlar cani olarak da görülmüyor.

  YanıtlaSil
 2. Filmde oldukça iyi yansıtılmış onların yaşamları ama yine de eksik. Yaklaşık on yıldır sokak hayvanları ile ilgileniyorum, inanın çok daha feci durumlarla karşılaştım.

  YanıtlaSil
 3. Filmi mi merak ettiniz? Sayfamda videosu var, gözünüzden kaçmış olmalı.

  YanıtlaSil
 4. videoyu seyremedim ...
  arayıp izlemeye çalışacağım...
  oğlunuz çok güzel bi yere gitmiş,allah kavuştursun...
  herkese hitap edecek yemek var...deniz ürünleri,tropik meyveleri...de çok güzeldi...

  sevgiler...

  YanıtlaSil
 5. Video linkini kontrol ettim, çalışıyor. aaba sizde neden açılmadı?

  Güzel dileğiniz için teşekkürler CEPAYNASI.

  YanıtlaSil
 6. :( insanlığımdan utandım seyrederken. Nasıl bu kadar acımasız olabilir insan? Ve bu utancı nasıl söküp atabiliriz bilemedim :(

  YanıtlaSil
 7. Sevgili Yeşim, sen ömründe bir hayvanı incittin mi ki, böyle düşünüyorsun. Yapanlar ve göz yumanlar utansın insanlığından.

  YanıtlaSil
 8. Yapanların zalimliklerinden utandım ablacığım. Kendilerine insan deyip bizlerin arasında yaşadıklarını düşündükçe kötü oluyorum :( Bunları yapan insansa ben insan değilim.

  YanıtlaSil

Beğeni ve görüşleriniz benim için çok değerli. Yürekten teşekkürler.