9 Ekim 2016 Pazar

Bahçemde Sonbaharın Renkleri


Bunaltıcı yaz sıcaklarını geride bırakırken, bahçemde sarı ve turuncu ağırlıklı güzel görüntüler ortaya çıktı.
Bu çılgın, uzun boylu, neşeli çiçekler kadife çiçeğinin bir türü.  Tohumdan kolaylıkla çoğalıp fazla bakım istemeden  yaz sonunda bahçeyi şenlendiriyorlar.
Sonbaharın en güzel hanımefendileri kasımpatılar  durur mu.... İşte onlarda tomurcuklara büründüler. Hatta bazıları açtılar bile.Bakıra çalan turuncular en erkencileri.

Bu kadife çiçeği bu türün  şu an bahçemde açan tek örneği. İlkbaharda diktiğim fideler yaz başında bol bol çiçeklenip yaz sonunda ömürlerini tamamladılar. Ancak etrafa saçılan tohumlardan yeni fideler oluştu. İşte bu  fotoğraftaki ikinci neslin ilk açanı.
Kahkaha çiçeğini çimlerin arasında bir kule oluşturacak şekilde yetiştirdim. Bunun için doğal taşlardan yaptığım bordürün ortasına  yan dalları ile birlikte bir ağaç dalı ve bir de tırmanma çıtası yerleştirdim. Geri kalanı  sarmaşık kendi halletti.  Özellikle sabahları çok hoş görünüyor.  Bol bol da kelebek çekiyor.


Aşağıdaki kabak çiçeği de ikinci nesil. Bal kabaklarını toplayalı bir ay oldu. Bir baktım ki kendiliğinden bir fide daha çıkmış.  Dibini kabartıp suladım ve çiçek açtı. Hatta bir tane de bebek  meyvesi var. Bakalım olacak mı?


Turuncu benekli sarı süseni geçen yıl bahçıvanımız dikmişti ama biraz orta yerdeydi. Bu yıl kış sonunda duvar diplerine aldık. Zahmetsizce büyüdüler. Çok çarpıcı çiçekleri var.


Güz güllerimiz de açmaya devam ediyorlar.

Geçen yıl  büyük saksılarda yetiştirdiğim nikotinaların tohumlarını almıştım.  Bahçenin az bakım gören yerlerine serptiğim tohumlar gelişip büyüdüler. Bol bol da açtılar.Ekinezyalar şifalı bitkilerden. Pinterest'te hayranlıkla izlediğim  Avrupalı bahçelerde bol bol görüyordum.  Biraz zor oldu ama tohumdan yetiştirmeyi başardım. Şimdi sarısını yetiştirmeye çalışıyorum.

Fare kulağı çimlerimi daha önce bir yazımda anlatmıştım.  Gördüğünüz gibi bir halı gibi yayıldılar.

 Bu güzel mor başaklı zarif hanımefendinin adı Şifalı Kestere. Bahçemde, kekik, ekinezya, fesleğen, adaçayı gibi pek çok şifalı bitki oldu.

Pembe güller ilkbahardaki gibi kaliteli açmasalar da sonbahar renklerinin arasında farklılık yaratıyorlar.
 Kırık testilere ektiğim Telgraf Çiçeği gayet güzel tuttu.

 Yayılıcı Pembe Verbena  geçen yıl tohumdan yetiştirdiğim çok dekoratif bir çiçek.   Sarkan  türden olduğu için askılı saksılar için ideal.

Koyu kırmızı  yalın katlı Dahlia (Yıldız Çiçeği)  bütün yaz açtı. Sonbaharda da açmaya devam ediyor.
Son olarak, hem saksıda hem yerde çok iyi sonuç aldığım  pembe çiçekli Sukulentleri   görüyorsunuz.

Şimdilik bizden bu kadar. Sonbaharda ve tüm mevsimlerde renkleriniz bol, yaşamınız harika olsun.

23 yorum:

 1. Bahçenizi çok beğendim. Ev sahibesi güzel bakmış. Başında olunca... :))

  Kadife çiçeği salyangoz çeker. Çok sever salyangozlar kadife çiçeği ile beslenmeyi. Ziyaret ediyorlar mı çiçekleri?

  O kabak gülüne ne demeli? Bal kabağının çiçeği bile olsa dolması geldi gözümün önüne. Bu sene hiç yapamadım, tadamadım. Yaparsanız eğer, çokça olurlar da, lütfen selam gönderin buralara :))))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Bahçe sürekli ilgi ve bakım istiyor. Elinizi çektiğiniz an bir şeyler ters gitmeye başlıyor.
   Evet bizde de salyangoz var ama sorun olacak kadar değil.
   Kabak çiçeği dolması gerçekten de harika oluyor. Yılda bir kez yapıyorum. Keşke ikram edebilseydim. Sevgiler, selamlar.

   Sil
 2. Maşallah ♥♥♥
  Harika ötesi görünüyor:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Minik patilileri sevin benim için.

   Sil
 3. Ne kadar çok çeşitli çiçekleriniz...Çok da güzeller.Kıskandım çiçeklerinizi.Emeklerinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Daha pek çok çiçek var. Bunlar şu an açmış olanlar. Çok emek istiyorlar ama değer, öyle değil mi..

   Sil
 4. Çiçek sevdalısı olarak bayıldım. Fotoğraflar muhteşem.Ne güzel çiçek adlarını biliyorsunuz. Sevgiyle kalın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Çiçeklerimin çoğunu bir sanal marketten alınmış tohum ve fidelerden üretiyorum. Bu nedenle adlarını biliyorum. Güzel dileğiniz için teşekkürler. Siz de sevgiyle kalın.

   Sil
 5. Bahçeniz, çiçekleriniz çok güzel, ellerinize sağlık.Bazı çiçeklerin ismi konusunda isterseniz yardımcı olayım. 1,2,3 fotolar: Sarı kozmos ya da altın kozmos ( cosmos sulphureus ), 13 foto, Süsen değil, Kana ya da Tespih çiçeği ( canna ), 23 yani son foto, Sonbahar ateşi ya da parlak sedum ( hylotelephium spectabile ).

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Reklama girecek ama çiçeklerimin çoğu Zengarden adlı firmadan alınmış tohumlar ve fideler. Bu nedenle adlarını oradan öğreniyorum. Sedumlar sukulent ailesinden galiba. Verdiğiniz bilgiler benim için çok değerli. Lütfen bizi takip etmeye ve bilgilendirmeye devam edin.

   Sil
 6. Harika...Emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Selamlar, Begonvilli Ev'den.

   Sil
 7. Bahçenize bayıldım. gözüm gönlüm açıldı resmen. Keşke yer olsa camdan bir sera yapabilseniz falan. belki uçuk bir hayal ama güzel gibi tabii bahçenizin büyüklüğünü bilemiyorum.. Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O çiçek serasını çok isterdim ama bahçem 500metre kare. Bir kaç da meyve ağacımız olunca seraya yer kalmadı. Ancak aşağıda iki yanı açık bir bahçe mutfağımız var. Orayı cam sürgü duvarlarla kapayıp limonluk adı verilen çiçek serasına dönüştürmek düşüncemiz var.Bizden de sevgiler.

   Sil
 8. Ne kadar bakımlı, özenle, zevkle yetiştirilmiş çiçekler. Ellerinize sağlık.
  Çiçek seven insanların daha sakin, daha iyimser, daha merhametli olduklarına inanıyorum.
  Yarattığınız o küçük cennette sağlıklı günler diliyorum.
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zarif yorumunuz ve güzel dileğiniz için için çok teşekkür ederim. Bahçe ile uğraşmanın bana iyi geldiği kesin. Olanağı olanlara mutlaka tavsiye ederim.

   Sil
 9. Kasımpatı.......çocukluğum .......10 Kasım....... Bana hep ilkokul yıllarımı ......hüzünü saf ve temiz coşkuyu anımsatır.......
  Sevgili Begonvilli Ev'im sizin blogunuz dolayısıyla paylaşımlarınız bana hep sevgi ve huzur veriyor.
  O çiçeklerin çoşkusu verdiğiniz emeğin ve sevginin göstergesi değil de nedir?
  Uzak diyardan kucak dolusu sevgi ve selam olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Gezgin Kova'cım, kasımpatı ben de aynı duyguları uyandırır.

   Çiçeklerim, patili dostlarım benim hayatla baş edebilme yollarım. Güzellik, iyilik, sevgi dolu bir yaşam yalnız kendim için değil,tüm insanlar hatta tüm canlılar için dileğimdir. Bizden de sevgi ve selamlar.

   Sil
 10. Sevgili blog komşum, sesinizi duymak çok güzel. Umarım kendinizi daha iyi hissediyorsunuzdur. Çiçekler bir harika. Fotoğraflar da öyle tabii. Sayenizde kendimi bahçenizde dolaşıyormuş gibi hissettim. İçimi bir sevinç kapladı. Ankara'dan kucak dolusu sevgilerimi yolluyorum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de sizi sayfamda görmekten çok mutlu oluyorum. Sağlığımı merak edip sormanız büyük incelik. Sağ olun, gitgide iyileşiyorum. İçinizdeki sevinç daim olsun. Sevgiler, selamlar.

   Sil
 11. Ismetcigim...o guzel ellerinize sevgi dolu yüreğinize emeğinize sağlık.muhtesem öteki.cennetinde sağlıklı huzurla tadını çıkarın.maşallah ...sevgilerimi gönderiyorum.emel

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim sevgili Emel. Güzel dileklerin sana geri geri gelsin. Birilerinin duası içinde olmak ne kadar moral verici oluyor. Sevgiler, selamlar.

   Sil
 12. Van Gogh gizlice gezmiş sanki bahçeyi:))) muhteşem kareler huzur saçıyor :) sevgiler canım

  YanıtlaSil

Beğeni ve görüşleriniz benim için çok değerli. Yürekten teşekkürler.