1 Mart 2016 Salı

Vadim O Kadar Güzel ki..

Keyifli yürüyüşler yaptığımız çam ormanının  eteklerinde  böyle bir vadi var. Vadinin tabanı papatyalarla  kaplı. Şu günlerde  anemonlar da  açtı. 

Vadideki yaşlı zeytin ağaçlarının görüntüsü çok hoş.  Köpek kızlarımla yaptığımız orman yürüyüşlerimizde, mutlaka vadiye de iniyoruz.

Badem vadide oynamayı, sonra da çimenler üzerinde dinlenmeyi çok seviyor. Mutlu köpekçik sanki gülümsüyor.
Çalı formundaki bu bitkinin uzun dikenleri var ancak çiçekleri enfes  kokuyor. Arılar ve  kelebekler için çok cazip.Biraz araştırınca bu güzelliğin adının Azgan, boyacı katır  tırnağı Genista Spinosa) olduğunu öğrendim. Kaynak1(tık)

 Ayrıca, sarı çiçekli dikenli bakla, dikenli Akdeniz baklası, Akdeniz katırtırnağı gibi isimlerle de biliniyormuş. Kaynak2(tık)  Özellikle  burada bitki hakkında  detaylı bilgi verilmiş. Meraklılarına duyurulur.Bu güzel vadinin florası çok zengin. Vahşi orkidelerin  fotoğraflarını da çektim. Onları da bir başka sefer paylaşacağım. Tüm dostlara sevgiler, selamlar.


21 yorum:

 1. Allah'im ne güzel nimetler veriyorsun. İnsanoğlu bu güzelliklerin kıymetini bilmiyor ya. Çoğu zaman kıymet bilmeyenler hic böyle güzel yerlerden haberdar olmasın istiyorum. Ne yapacakları belli olmaz. Ayrıca anemonları da sizin paylaşımlarınız sayesinde tanıdım. Ne güzel çiçek onlar. İnsana yasama sevinci veriyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım kıymet bilenler çok daha fazla olur.Evet, anemonlar olağanüstü güzel çiçekler. Şimdilik buralarda çok ama git gide inşaatlaşma artıyor. En büyük kaygım bu güzel bitkilerin yayıldığı alanların betonlaşması. Sevgiler, selamlar..

   Sil
 2. Çook güzel ! Badem'İn gözlerinde mutluluğu gördüm. :)) Çok şanslısınız! Ben de böyle doğa ile içiçe yaşamayı çok istiyorum. Allah bir gün nasip eder inşallah. Size de bol keyifli yürüyüşler. Paylaşımlarınız sayesinde insanın içi açılıyor. Doğadaki çiçekler muhteşem!Süslenmiş gibi heryer :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Cicideko, o mutluluğu görmek için hasta da olsam, işim çok da olsa her gün o yürüyüşleri yapıyoruz:) Doğa burada çok cömert, daha sizlere tanıtacağım pek çok harika bitki var. Sevgiler, selamlar.

   Sil
 3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 4. Bahar şimdiden tüm görkemiyle vadiyi sarmış. Fotoğraflar da bu güzelliğe tanık olmuşlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Neredeyse on beş gündür bahar kendini gösterdi. Yolunuz düşerse bekleriz Makbule Hanım. Sevgiler, selamlar.

   Sil
 5. Harika :) Bayıldım, vadideki çiçekler, görünüm, üzerinde gülümseyen badem :)
  Katırtırnağı bizim köyde dağlarda çok var, uzaktan sarı sarı belli ederler kendilerini, çocukken çok toplardık, o zamanlara gittim...
  O zamanlar, orman da dağ da bizimdi :) güvenle dolaştığımız, çiçek, meyve, ıhlamur, kestena topladığımız güzel yerler,
  Keyfiniz bol olsun, sevgiler, teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vadi, fotoğraflardan daha güzel çünkü kuş seslerini ve çiçek kokularını aktaramıyorum ne yazık ki. Demek çocukluğunuz öyle harika yerlerde geçti:) Umarım o güzellikleri yeniden yaşarsınız. Sevgiler, selamlar.

   Sil
 6. doğayla biraz zaman geçirmemize neden olduğun için teşekkürler zira betonların içinde biraz yeşili bulunca sevinen ben için çok değerli kareler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçeği için bekleriz efendim:) Sevgiler, selamlar..

   Sil
 7. Vadiye bayıldım, saatlerce yürümek isterimdim oralarda:)
  Sevgilerimle eşlik etmiş olayım size.

  YanıtlaSil
 8. Öğretmenim benim yorumu ufaklık silmiş nasıl becerdiyse baktım laptopta sağa sola tıklıyor ekranı da kocaman yapmış.
  Çiçekler bile gölgeleyememiş Badem'i güzelliğini, öpüyorum.

  YanıtlaSil
 9. Harika bir doğa:)) Ne zevkli yürüyüşler yapıyorsunuz...
  Çiçeğiniz,neşeniz bol olsun, sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim sevgili Billur. Ayrıca iletişim bilgileri için de teşekkürler. Facebook'tan arkadaşlık isteği gönderdim. Bizden de sevgiler.

   Sil
 10. Çok güzel bir yermiş gerçekten. Kuş olup gelesim var oralara :) Badem'i de benim için sevin lütfen. Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evime bir kaç dakika uzaklıkta. Eğer bir gün bize gelirseniz oraya mutlaka gideriz. Bizden de sevgiler.

   Sil
 11. çok iyi yapıyorsun bayılıyorum sizin ailee yürüyüşlerinize:) Gelincikler çok güzeller. son postta börek yapmışsın artık pazarlarımıza gelir bizim de otlar konusun da be çok anlamıyorum ama İzmirliler inanılmaz düşkün ve çeşit çok eğer karışık ot alırsam arkadaşla birlikte ayıklıyoruz:) yabancı zehirli ot filan karışacak diye aklım çıkıyor:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu bizim yaşam tarzımız sevgili Hatice. Kırlar,doğa, bahçe, hayvanlar.. Çoğu insan sıkılır ama biz özellikle tercih ettik:) Evet, İzmirliler, Antalyalılar otlara düşkün. Ben de seviyorum. Geçen gün kırlardan ebegümeci toplayıp yemeğini pişirdim. İnanılmaz keyif aldım.Çünkü kültür tarımında kullanılan ilaçların gübrelerin hiç biri yok bu yabani sebzelerde. Zehirli ot karışmaması için sadece iyi tanıdığımız bitkileri yemeliyiz.

   Sil
  2. Bu bizim yaşam tarzımız sevgili Hatice. Kırlar,doğa, bahçe, hayvanlar.. Çoğu insan sıkılır ama biz özellikle tercih ettik:) Evet, İzmirliler, Antalyalılar otlara düşkün. Ben de seviyorum. Geçen gün kırlardan ebegümeci toplayıp yemeğini pişirdim. İnanılmaz keyif aldım.Çünkü kültür tarımında kullanılan ilaçların gübrelerin hiç biri yok bu yabani sebzelerde. Zehirli ot karışmaması için sadece iyi tanıdığımız bitkileri yemeliyiz.

   Sil

Beğeni ve görüşleriniz benim için çok değerli. Yürekten teşekkürler.