7 Kasım 2014 Cuma

Şimdi Lale, Sümbül ve Nergis Soğanlarını Dikmenin Tam Zamanı!


Aşırı yağışlardan ve fırtınadan sonra harap olan bahçemize yeniden el atmamız gerekiyordu. Bahçede beni en çok üzen, tomurcuklarla dolu kasımpatıların yerle bir olmasıydı. Begonvillerimiz de çok zarar gördüler. Yine de pes etmek yok! Canlı kalabilen bitkilerimizin bakımını yaptık. Yeni kasımpatı fideleri almak için gittiğim çiçek serasında artık geç olduğunu, şimdi soğanlı bitkilerin tam zamanı olduğunu öğrendim.

 ''Aman zamanını geçirmeyin!'' diye de  tembihlediler. Çünkü bu bitkilerin ilkbaharda çiçek açmaları için  soğanlarının  toprak altında soğuk  bir dönem geçirmeleri gerekiyormuş.

 Bu bilgiyi öğrenince hemen işe giriştim.

Önce sevdiğim renklerde lale, sümbül ve nergis soğanları aldım. Bir marketler zincirinde bunların uygun fiyatlı ve oldukça kaliteli olanları var.


Geçen yıl mevsimi geçince söküp garajda sakladığım soğanları da çıkardım.


Sonra bahçemde onları dikebileceğim yerleri kararlaştırdım. Soğanlı bitkiler yarı gölge  yerleri seviyorlarmış!  Bir de mis kokulu sümbülleri ve nergisleri bahçe katının verandasına yakın  dikmeyi uygun  gördüm. Güzel kokularını duymak için.

Renklerine göre gruplar yapmayı da ihmal etmedim. Sümbül ve nergis  soğanlarının bir kısmını onlara uygun saksılara dikmek için ayırdım. Uygun saksı, genişçe ve yayvan olanlar. Derin saksılarda güzel  görünmüyorlar.

Sonra da toprağı hazırladım. Hafif kumlu geçirgen ve gevşek toprak ideal olanı. Laleler için toprağı kabartıp biraz çiftlik gübresi ve torf karıştırmak gerekiyor. Saksılara da  aynı karışımı  doldurup paketlerin üzerindeki talimatlara  uygun olarak  diktim ve  suladım. Toprakları kuruyunca zaman zaman sulayıp diplerini  dikkatlice kabartacağım. Artık gerisi doğaya kalmış. Bakalım  bahçemde bu harika renkler ve kokular olacak mı?

16 yorum:

 1. oh mis,şimdi heyecanla baharı bekleyelim
  mutluhaftasonu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, öyle olacak. Sizlere de mutlu hafta sonları!

   Sil
 2. Ben de de geçen seneden bir kaç soğan var, hemen diksem mi acaba??? Gerçi sadece bir iki saksı anca çıkar elimdekilerden, gidip ben de soğan alsam iyi olacak.
  Ama böyle bahçelerde ne güzel olur bol bol, misler gibi. Bir an önce çiçek açmış hallerini görmek için can atıyorum!!!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet evet, hemen dikin. Yerlerine alışsınlar. Ben de sabırsızlanıyorum, açmaları için.

   Sil
 3. Eminim siz oraları yine cennet gibi yaparsınız ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elimden geleni yapacağım. Bu sinirleri sıkışık ellerle ne yapılırsa:) Sevgiler..

   Sil
 4. Ben de dikeceğim. Bakalım, nasip.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlham verici bir yazı olduysa ne mutlu bana:)

   Sil
 5. Ne kadar güzel renkler huzur verici
  Çok sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çiçekler ve hayvanlar, gerçekten de benim huzur kaynaklarım. Bizden de sevgiler..

   Sil
 6. Tabiatın güzelliklerinin sonu yok; ve şimdi, çocukluğumun geçiş törenlerini hatırladım. Zambaklar, sümbüller, erguvanlar;küçük çocuğun bahçesinde vardı bu çiçekler :))

  YanıtlaSil
 7. Eminim o küçük çocuk hala buralarda bir yerlerdedir:))

  YanıtlaSil
 8. Ne güzel bir paylaşım,sümbülün kokusunu çok severim benim de bir köşede soğanlarım vardı hemen onları bulup ekmeliyim anımsatmanız çok iyi oldu.
  Sümbül soğanını su dolu kavanoz içinde de yetiştirebilirsiniz elinizde varsa bir adet soğanı su dolu dar ağızlı kavanoza soğanın toprağa ekilecek kısmı kavanozdaki suya değsin diğer ucu kavanozun üstünde kalsın kavanozu bu şekilde serin ve ışık alan bir camın önüne bırakın günü gelince güzel çiçeği ve kokusuyla sizi sevindirecektir. Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şimdiden kolay gelsin Kova'cım. Kavanozda sümbül yetiştirme fikri çok hoş. İlk fırsatta yeni soğan alıp deneyeceğim. Cam önleri için ne güzel olur:) Bizden de sevgiler.

   Sil
 9. Cok sevsemde ekilen soganlar baharda hic cicek vermiyor cunku hinzir sincaplar soganlari calip kaciyor :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah yaramaz şeyler! Çok sevimliler ama değil mi:))

   Sil

Beğeni ve görüşleriniz benim için çok değerli. Yürekten teşekkürler.