4 Ekim 2012 Perşembe

Evinizde onarım mı var? Yandınız!!!

 
 

Benzerlerini  mutlaka  yaşamışsınızdır:

Eski banyo bataryanız sık sık  sorun çıkarır. Pek de şaşırmazsınız. Gerçi alırken epey  titizlenmişsinizdir. ‘’Aman  zırt pırt arıza çıkarmasın, iyisi olsun!’’ diye.. Yine de Nuh zamanından kalma kategorisine girdiğinden,  ’’ İyisi mi yenileyelim şunu, tamir paraları zaten yenisini karşılayacak hale geldi’’ deyip yenisini  alırsınız. Yeniden araştırır, sorar soruşturur  iyi bir şeyler olmasına  çabalarsınız. Garanti belgesi ile birlikte  yenisi servis tarafından takılır. Yine de 30 liracık bir ücrete tabidir  bataryanın montajı.  Pek de bi şık durur, keyifle kullanırsınız bir süre  ama o da nesi,  birkaç hafta sonra foşşş, hem duştan, hem de musluktan aynı anda su  akıyor!! Ama bu da olmaz ki, ben  rahatça duş almak istiyorum, bir de  aşağıdan akan kovalarca suyu düşünmedenLServise haber verirsiniz. ‘’Çok sıkışığız, hemen gelemeyiz, sıraya aldık sizi’’ derler.. Eh ne yapalım, bekleriz deyip kova tas  düzeneğinin  desteğine  sığınıp beklersiniz. Derken bir iki gün sonra yaptığı işten zerre kadar hoşnut olmayan servis elemanı  teşrif eder. Sorduğunuz sorulara bile  soğuk , küçümseyen tavırlarla yanıt verir. Siz de şaşırır, ‘’insanlar neden nefret ettikleri işleri yaparlar ya da yapmak zorunda olurlar?’’ diye dertlenirsiniz.. Neyse şu  sorun çözülse de  rahatça duşumu alsam diye düşünürken  servis elemanı açıklamada bulunur:
Bataryada sorun yok,  duş aparatınızı değiştirin..(Duş önceden kullandığınız eski duşunuzdur) Birden kendinizi  aptal gibi hissedersiniz. Neredeyse  özür dileyeceksiniz; değerli zamanlarını alıp çağırdığınız için.. Ama durun, siz su tesisatçısı değilsiniz ki, bunu bilmek zorunda  hiç değilsiniz.  Yine de bir imzanız alınır, ‘’Gelindi,  görev yerine getirildi!!’’hesabı.. Derken  ‘’tüh keşke o zaman duşu da yenileseydik! ‘’dersiniz ama  yepyeni  görünen duşun  sırf  yeni bataryaya eşlik etmesi için değiştirilmesi de  müsriflik olacaktı, öyle değil mi. Hem belki duş tamir edilebilir  bir şansımı deneyeyim dersiniz ve  eve taşınırken  avuç dolusu paralar verdiğiniz su tesisatçısına telefon eder, durumu anlatırsınız. ‘’Tamam abla yarın on gibi gelir bakarım’’ der, sevinirsiniz. Ertesi  gün saat 10 olur, gelen  yok, 11-12 hatta akşam olur yok. Bir arayıp mazeret bildirmek mi? Siz ne kadar iyimsersiniz öyleJ) Daha ertesi gün dayanamayıp siz ararsınız, ‘’şu an işteyim, ben sizi arayacağım geldiğimde’’yanıtı gelir.’’Yani sizinki iş bile değil onun gözünde.  Size yapılacak bir iyilik sadece. Vereceğiniz para da  çok önemsiz.

 Peki kardeşim  dün 10 demiştiniz’’ gibi bir serzenişiniz  asla işe yaramaz çünkü adamda  en ufak bir mahcubiyet yoktur. Çünkü bizim ülkemizde  bu tür  hizmet sektörlerinde ustaların  verdikleri saatlerde  gelmeleri değil  gelmemeleridir normal olan. Denemesi bedava, on  usta çağırın, onundan da saat alın, bir tanesi bile  söylediği saatte gelmez.. Öte yandan  size kesin  gelmem de demez, oyalama onların en çok rağbet ettiği yöntemdir. Küstürmeyelim , bir fırsat bulursak gider  40-50 lirasını alırız.

Ey  tamirci kardeşim, zaten yaptığın işi  dört dörtlük yapmıyorsun; paranı  pazarlıksız alıp saygı  görüyorsun da sen niye işine,  sana ihtiyacı olan kişilere saygısızlık ediyorsun? İşin büyüğü küçüğü olur mu? Ekmek paranı  kazanmak için daha ilkeli, daha özü sözü bir olsan neler kazanacağını neden hesabedemiyorsun? Çoğunluğu  böyle olan ustalarla  daha ne ibretlik durumlar yaşadık. Az da olsa türünün  iyi örneklerini tenzih ediyorum. Ne yazık ki onlara da ben rastlayamadım..

16 yorum:

 1. Hepimizin aynen yazdıkların ki, gibi başımıza gelen olaylar.Bende görmedim şıp diye geleni.Hâlâ fırının ışığına servis bekliyorum.Acaba garantisi var diye mi gelmiyorlar diyorum.Baştan garantiyi söylememek gerek galiba...Yok yok hepsi işini sevmeyen sorumsuzlar.Hoşca kal.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kurumuna şikayet etme konusunda duygusal davranıyoruz. Yani işinden olmasın diye acıyıp şikayetçi olmuyoruz. Böylelikle bu bozuk düzenin sürmesine neden oluyoruz. Aslında yanlış yapıyoruz.

   Sil
 2. YAşadıklarımı bir toplasam roman olur inan. Ben kendisine saygısı olmayan insanlara saygı duyamıyorum artık, eksildikçe eksildim, güvenimi kaybettikçe kaybettim. Son zamanlarda bir defter yaptım kendime, iyi usta, işine sadık, paragöz, suratsız, efendi, saygısız, elinden her iş gelir, aman uzak dur. KArşımda kurum varsa hiç çekinmeden arıyorum vallahi Begonvillievciğim, o işini sevmeden yapıyorsa ve benim şikayetimle işten çıkarılacaksa iyilik yapmış oluyorum hem de:) En son Digitürk aylarca geldi gitti gündüz çağrıyorum gece tam yemek vakti geliyor, ellerinde cep tel de lak lakta genç genç havalı çocuklar, onlar gidiyor bütün gün öğleden sonra yayın yok bende sonra nasılsa düzeliyor kendince akşamları hiç anlam veremiyorum herkes benim gibi zannediyorum üstelik apartmanda, bir gün dellendim en tepeyi aradım gündüz ekip gönderdiler, sinyal ölçümü yapıldı, evdeki hatlarda hiç sorun yok ve çatıdaki antenden kaynaklanmış herşey bir gün çatıya çıkmadı diğer elemanlar vur-kaç yani... Yapacaksın kardeşim yapacaksın belki yıpranacaksın ama ucunu bırakmayacaksın iş öğrenir en azından bir gün tartaklana tartaklana.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah Fiamma'cığım, bu anlattıklarım ne ki... Çoook şeyler yaşadık onarımla ilgili. Bu sonuncusuydu. Evet, çok haklısın, aslında yanlış yapan ya da işini savsaklayan için mutlaka hakkını arayacaksın.

   Sil
 3. Komşucuğum bizim evde 2 haftadır onarım var :( Hani bu yazın günün anlam ve önemine bu kadar mı denk gelir ?
  Benim ustalar hakkında düşündüklerimi yazsam "ırmak roman " olur .
  Ahhh ah! Biz bu evi kabadan teslim aldık ve tam 1 yıl mimar eşliğinde inşaatını sil baştan yaptırdık. Bu yıl 6. yılımız bitti ve hemen her şeyi sil baştan yapıyoruz!(gırrrr!!!)
  Sana da çook kolay gelsin!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Size de kolay gelsin! İnşallah her şey istediğiniz gibi olur. Biz de şehirdeki evi bir elden geçirteceğiz. Epeyce yenileme işi var. bakalım ne krizler yaşanacak..

   Sil
 4. Herkesin başına gelmiştir hele ben eski göçmen evlerinden birinde oturuyorum ve her sene evin bir kısmını tadilattan geçirdiğimi düşünürseniz ustalar hepsi aynı ama şöyle bir önerim var garanti kapsamında servis gelmiyorsa ufacık bir maille genel merkeze bildirmeniz yeterli olur anında 5 tane servis elemanı kapınızda olur :) kolaylıklar diliyorum sizede

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yetkili servis konusu yine iyi kötü çözülüyor ama piyasa tipi ustalarla çok üzücü durumlar yaşanabiliyor. Ben de onarım yaptıran herkese kolaylıklar diliyorum.

   Sil
 5. İşiniz zorda olsa ,sonunda çok güzel olacak bunu düşünün :)) kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 6. Tamir,tadilat işleri çok zordur,üstelik hiç te istediğimiz gibi olmuyor.İnşallah sonunda beğendiğiniz gibi olur.Güle güle kullanın.Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım öyle olur:) Teşekkürler!

   Sil
 7. Bir akrabamız çatı katı ön arka terasları komple yeni fayans ve sıva yaptırıyor. Ustalar akrabamı o işe kalkışmaya bin pişman etti. Çalışmaya öğlende saat onikide geliyorlar. Beş gün oldu hala uğraşıyorlar bekliyoruz. Ayrıca söz verdiklerinden bir hafta geç başlamışlardır. Demek bu işleri bizim toplum kültürümüzde hep böyle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle toplum olarak bu konularda çok eksiğimiz var. İnsanlar işlerini gereken önemi vermeden yapıyor, bizler de bir şekilde bu durumu değiştirmeyi beceremiyoruz.

   Sil
 8. Yazını paylaştım.
  Bugün.
  Ellerine sağlık.

  Tesisatçı arayan anne Çiğdem

  YanıtlaSil

Beğeni ve görüşleriniz benim için çok değerli. Yürekten teşekkürler.