14 Haziran 2012 Perşembe

Begonvilli Ev Halleri

Enzo Enzo, yu hiç dinlememiş olanlara tavsiye edilir, dinleyin efendim.

Klasik jazz seviyorsanız, bir de Fransızca şarkılara tutkunsanız benim gibi...


Bu sabah burada hafif kapalı bir hava var. Pencereden gelen esinti eşliğinde Enzo Enzo'dan
Juste Quelqu'un De Bien ' i dinliyorum.


Aslında bugüne yakışan şarkım Türkçe sözleri ile ''Özlediğim şimdi çok uzaklarda'' olmalıydı ama kendimi hüzünlere boğmak istemiyorum.
Oğluşum yine o sonu gelmez iş seyahatlerinden birinde, Dünya'nın bir ucunda şu an. Geçen yıl bu günlerde Hong Kong ağırlıklı bir iş gezisindeydi. Bu yıl da yine Çin'de, Pekin'de iş kovalıyor. Pekin ayrıca Çin'in dört büyük başkentinden biriymiş. Pekin içinTIK Pekin'de şu an saat kaç acaba? Portakallı Pekin ördeğinin tadına bakar mı bilemem ama bir dolu ilginç izlenimle ve yorgun argın dönecektir. Umarım sağlıkla kavuşuruz.
Buraya taşınırken, daha rahat nefes alabilme, evdeki can dostlarımın apartmanda tutsak yaşamınlarından kurtulmaları, görüntü ve gürültü kirliliğinden kurtulma gibi beklentilerim vardı. Büyük ölçüde bu beklentilerime kavuştum. Ufak tefek olumsuzluklar olsa da son derece doğru bir karar verdiğimi anladım.

Balkonda çay keyfi ve Küpe çiçeklerim

Bu arada ufak tefek el işlerine de başladım. Koluma zarar vermeyecek şekilde, elbette abartmadan. ''Yaz'' temalı motiflerle bir arkadaşıma küçük bir sürpriz yapmak istiyorum.

Bir de çok ilgimi çeken bir kitaptan söz etmek istiyorum. Henüz okumadım bu kitabı ama ''Bu kitap mutlaka okunacak!'' diye not aldım.
Bir gazetenin Kültür sanat sayfasında tanıtılmış:
'Tıp bu değil' Yapma doktor!

Şaka gibi bir başlık değil mi? Ama her gün yüzlerce örneğini gördüğümüz ya da bizzat tanık olduğumuz hatta yaşadığımız sağlıkla ilgili çarpıklıklarla, yetersizliklerle, ihmallerle yüzleşmenin hekimce bir yorumu olsa gerek bu kitap . Çünkü 13 yazarın 12 si hekimmiş.

Fakat ne yazık ki yarı şaka, yarı ciddi anlatılanlar ülke gerçeklerimizin ta kendisi.

Aynı adlı bir oluşum başlattık altı ay kadar önce. İlk aşama için bir kitap planladık. “Tıp Bu Değil” adlı kitap basıldı, şimdi dağıtımda.

Kitabın 13 yazarından 12’si hekim. Editörü: İlknur Arslanoğlu. Hayli değişik siyasi görüşte ve değişik alanlardan, şehirlerden insanlar bu kitap çalışması için bir araya geldiler. Ortak özellikleri, tıp alanının rahatsız edici problemleriyle ilgili bugüne dek kafa yormak, bir şeyler araştırmak ve yazmak. Kimler mi bunlar: Ahmet Aydın, Ahmet Özdoğan, Ali Rıza Üçer, Bülent Kara, Gülümser Heper, İlknur Arslanoğlu, ben, Mustafa Sönmez, Mutluhan İzmir, Osman Elbek, Tolga Binbay, Uğur Yılmaz, Yavuz Dizdar.

Arka kapak yazısında şunlar var:

“Modern tıbbın verdiği zarar, yararıyla yarışır hale geldi. Dünya ölçeğinde ve ülkemizde yürütülen ‘sağlıkta dönüşüm’ün toplum karşıtı politikalara dayandığı giderek açığa çıkıyor. Ne var ki, o politikaların temelinde de günümüzün insanı metalaştıran tıbbı yatıyor. Hekimlerimizin bile ezici çoğunluğu bunu bilmiyor ya da kabul etmek istemiyor. Tıbbın acilen sorgulanması, bilimselliğinin tartışılması, temelden yeniden ele alınması gerek. Böyle bir başlangıç hedefiyle bir grup hekim bu kitabı başta öğrenciler olmak üzere tıp camiası ve halk için yazdı.”

Doğrusu ben çok merak ettim anlatılanları.

Begonvilli Ev'den bugünlük bu kadar. Gönşünüzce bir yaşam dileklerimle..

10 yorum:

 1. balkon keyfiniz daim olsun ..evet tıbbın ve doktorların yeniden elealınması ve sorgulanması gerekir inancındayım ..gereksiz tahliller-geçiştirilen hastalar-yanlış yanlı teşhisler...........

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ömrümün büyük bölümü, eşimin rahatsızlığından dolayı hastanelerde geçen biri olarak emin olun bir kitap da ben yazabilirim bu konuda.

   Sil
 2. Caz dinlemeyi çok severim Bu güzel sesi tanıttığınız için teşekkürler,Fransızcada bilmem ama yıllar önce bir kaç dil bilen bir erkek bir kadına aşık olduğunu anlatmanın en güzel lisanı fransızca demişti bana.Bence de fransızca hoş lisan.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de Fransızca bimiyorum. Yine de aşk şarkılarına çok yakıştığını düşünüyorum.

   Sil
 3. şarkıya ve pisiciğe bayıldım :)

  YanıtlaSil
 4. Öncelikle hayırlısı ile oğlunuzla kavuşmanızı dilerim.Bizim evde de ayrılık saati yaklaştı.Ümit ediyoruz ki Ağustos celbinde kısa dönem gider.Allah hepimizin yavrusunu esirgesin.Ben bu karmaşık duygular içindeyken,Enzo Enzo nun zarif sesi ve yorumu kahve eşliğinde iyi gitti.Küpeler ve sürpriz nefis.

  YanıtlaSil
 5. Teşekkür ederim. Asker yolu beklemek zordur bilirim. Oğlunuz da sular seller gibi yapar gelir inşallah. Tüm askerlerimiz için duacıyım.

  Sevgiler selamlar.

  YanıtlaSil
 6. Sevgili komşum da oğlunun yolunu gözlermiş bencileyin! Güle güle gitsin ,sağlıkla dönsün gelsin komşucuğum. Hayat zor ,gençler yaşamla mücadele ederken sanki bizden daha mı çok yoruluyorlar bilmem?
  Dolu dolu bu postun yorumu da uzun olacak gibi;evden görünen manzara şahane;kızlar keyifli,komşum mutlu. Eee daha ne olsun ki?
  Tığ işlerine başlamışsınız ,siz daha iyi bilirsiniz de biraz erken değil mi? Sıkıldınız değil mi ;elinizde iş olmayınca? Eh ,o halde kolay gelsin:) Pek de şirinler canım.
  Kitap ilginç olmalı,keyifli okumalar dilerim.
  Bizim Ev'den Sizin Ev 'e sevgiler,selamlar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah komşucuğum. Hepimize hayırlısı ile kavuşmalar diliyorum.

   Buralara alışma sürecindeyiz, çok şükür ki artılar eksilerden fazla.

   Tığ işine başladım başlamasına da çok az yapıyorum. Artık kocaman battaniyelere falan kalkışmayacağım. Ufak tefek bir şeylerle yetinmem lazım. İyi ki kitaplar var.

   Bizden de sizlere sevgiler, selamlar..

   Sil

Beğeni ve görüşleriniz benim için çok değerli. Yürekten teşekkürler.