11 Ağustos 2010 Çarşamba

Kocaman Gülücüklü Maskeler


Yüzündeki o kocaman gülücüğü ile rahmetli anneannem görseydi onu ''Bu kadın sürekli niye sırıtıyor pişmiş kelle gibi?'' derdi , eminim. Çünkü insan davranışlarının gerçeği ile sahtesini ayırdedebilecek nitelikte bir insandı anneannem.

Gülmek, gülümsemek güzeldir oysa. Öyle çok acı verici olayla devinip dururken zaman, gülümseyebilmek bir erdemdir aslında. Acısıyla tatlısıyla yaşamı kavrayıp insan olmanın güzelliklerini, inceliklerini farkedebilmek gerekir gülümsemek için. Bu da herkesin harcı değil. Öyle ya; ya çocuksu bir saflık ve temizlik olmalı yüreklerde, ya da eskilerin anlatımı ile bilgece bir tevekkül. Bu söylediklerim içten ve gerçek gülümsemeler için geçerli.

Ama bu farklı bir gülümseme. Şu kocaman gülümseme ile dolaşan kadının hali...Epeydir tanıyorum, daha doğrusu tanıttı kendini. Ortamıma girme çabaları oldum olası dikkat çekiciydi. Hayır, insanların ortamlarına girme çabaları demek daha doğru olur. Henüz bir kaç haftalık tanıdıkken '' kardeşim'' diye söz edebiliyordu bir üçüncü kişiye tanıştırırken.. Pek bir meraklıydı insanlarla ahbap çavuş olmaya. Kocaman gülümsemesi ile herkese çok yakın, çok sevecen davranıyordu. Kişilik özelliği der geçerdim belki, öyle ya, bazıları çabuk kaynaşır, kimileri ise mesafelidir yeni tanıdıkları insanlarla..

Ama tanıdığı herkes hakkında söyleyecek bir iki olumsuz sözü vardı nedense. Duydukları zaman çok incinecekleri türden. Ürkütücü olan bu sözleri o insanların yüzüne karşı değil de arkalarından söylüyor olmasıydı. Üstelik nazikçe yapılan uyarılardan da anlamıyordu. Kocaman gülümsemesini yerleştirip suratına yine insanlara aşırı yakınlık gösteriyor, sonra da onların olmadığı ortamlarda küçük düşürücü yorumlarını sıralıyordu. Farkeden farkediyordu da yanlış bir durum olduğunu, farkedemeyenler de vardı.

Ve karar verildi, kocaman gülümsemesi olan kadın gülümsemesi ile birlikte alanımın dışında olmalıydı..

Gerçek ve içten gülümsemelere öyle çok gereksinimiz var ki.. Kocaman gülücüklü maskeler görüntü ve duygu kirliliği yaratıyor, başka da bir işe yaramıyor.

8 yorum:

 1. Oysaki saf ve samimi gülümseme herkese yakışıyor değil mi?Etrafında hep saf ve samimi gülümsemeler olsun.
  Güzel bir yazıydı.Teşekkürler.
  Sevgiler:)

  YanıtlaSil
 2. Umarım hep öyle gülümsemeler olur çevremizde. Ben teşekkür ederim Şanslı.

  YanıtlaSil
 3. Gülümsemeler yapmacık mı içten mi ayrıd edebiliyoruz aslında. Ama o kadar ihtiyacımız var ki içten bir gülümsemeye, kapılıveriyoruz bazen yalancı gülümsemelere.
  Mesafe koyabilmek, "sen beni haketmiyorsun" diyebilmek de bir erdem.

  YanıtlaSil
 4. Haklısınız Sarkaç. Farkediyoruz çoğu kez.Farkettikten sonra hiç bir değeri kalmıyor zaten sahte gülümsemelerin.

  YanıtlaSil
 5. ne guzel yazmissiniz, oldum olasi bende hic hazetmem boyle insanlari.
  hemen icli disli olup sonrada hemen kanli bicakli olurlar cogunlukla.
  gercek dostluk oyle kocaman sahte gulucuklerle olmuyor ne yazik ki.
  iyi etmissiniz bence uzak durmakla. bende hemen uzaklasiyorum boyle insanlardan, kafam rahat oluyor hic degilse :)

  YanıtlaSil
 6. Çok haklısın ablacığım. Sahte yüzlerle dolu etrafımız. İnsanlarla sadece kusur aramak için konuşanlardan, yalancı gülücüklerden ben de bıktım. Uzak durmak en güzeli. Etrafımızda her zaman gerçek dosstlarımızın olması dileğiyle...

  YanıtlaSil
 7. Ne yazık ki böyle insanlar var.
  Hepimize gerçek dostlar ve dostluklar diliyorum sevgili A-H ve Yeşim.

  YanıtlaSil
 8. Heepımızın cevresınde varolan
  samımıyetsız

  ama samımı gorunen bu sahıslardan
  tanrı hepımızı korusun dıuyorum

  cunku o kadar samımı o kadar kardestır kı!

  arkanı donmeye gelmez
  sırtından vuruluverırısın


  cok guzel yazmıssın sevgılı begonvıllı ev

  cok guzel tanımlamıssın bu kısılerı

  sevglerımle

  YanıtlaSil

Beğeni ve görüşleriniz benim için çok değerli. Yürekten teşekkürler.