20 Ekim 2014 Pazartesi

Elveda Sonbahar

Gündüzler kısalmakta.

Ortalık daha bir kış.

Sevgili ormanım artık üşütüyor.

Kızlar bir kaç gecedir kulübelerinde uyumayı tercih ediyorlar. Tam olarak kışlıklar çıkarılmasa da çoraplar, hırkalar çıktı bir yerlerden. Doğanın muhteşem döngüsü sürerken;

''Sonbahardan anı olsun bu güzellikler'' diyerek bastım deklanşöre.


Bu enfes görünümlü orman meyvelerinden, evimizin yakınındaki ormanda bol bol var. Ancak büyük olasılıkla zehirliler. ''Yeme de seyret!'' diye buna denir. Göz alıcı kırmızı renkleri ile gerçek bir görsel şölen.

Sonbaharda en çok sevdiğim şeylerden biri de bal kabaklarıdır. Bizim bahçede uzunca formlu olanlardan vardı. Bu kabak, hafta sonunda konukları olduğumuz kuzenlerin bahçesinden.  Tadının da görünüşü kadar nefis  olacağını umuyorum.
Keyfi kaçmış güz güllerimiz.

Yine  de iyi dayandılar.Sabah yürüyüşünde, savrulan yapraklardan bir kaçını alıp çantama atıverdim.Palamut meyvelerini de çok seviyorum.. Onlardan da topladım bir kaç tane.


Güle güle sonbahar.. Mevsimlerin en hüzünlüsü ve en yüreğime dokunanı,  güle güle!

21 yorum:

 1. ben ne severim baharları:)
  son'da ilk'de pek güzel gelir bana:))
  sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlkbahar da harikadır ama Antalya'nın cehennem sıcaklarından sonra bana sonbahar çok çok güzel geliyor.

   Sil
 2. Kırmızı orman meyvesinin adı saparma ( smilax ),zehili değil, ancak tadı pek güzel değildır.Bu bitkinin esas kökleri kurutularak ilaç olarak kullanılmaktadır.Karadeniz bölgesinde bu dikenli sarmaşığa ' merulcan / melucan ' denir ve taze filizleri toplanarak yumurta ile yemek yapılır,çokta lezzetli olur.Merulcan / melucan diye ararsanız daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu güzel bilgiler için çok teşekkürler. Hemen şimdi araştıracağım.

   Sil
 3. Hoşgelsin kış diyelim.Kışı severim ben. Ankara da doğup 26 sene geçirince oranın soğuğunun yanında burada kışı özlüyorum. Ben de çarşamba günü Antalya'dan döndüm.Hesap da olmayan 5 günlük bir ziyaretdi gelirken oralar çok sıcakdı.İzmir'de artık soğumaya başladı kışlıkları yeni çıkardım Türkan.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her mevsimin doyumsuz güzellikleri var. Bizim buranın kavurucu yaz sıcakları maalesef çok bunaltıcı. O yüzden diğer mevsimleri daha çok seviyorum.

   Sil
 4. Gözlerim bayram etti..bütün güzellikleri paylaştığınız için teşekkürler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağ olun Nilgün Hanım. Zarif yorumunuz için teşekkürler:)

   Sil
 5. Geçmiş ve kaçırdığım yayınlara baka baka geliyorum. Mevsim Maşallah tüm bereketiyle gelmiş size. Ne güzel renkler ve meyveler var görüntülerde. çiçekleri saymıyorum bile...

  Sonbahar düşünce ve olgunluk mevsimidir. Her mevsim gibi onun da bir büyüsü vardır; gizli mesajları ve armağanları elbette. tadını çıkarmak lazım vesselam ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Böyle bir yerde yaşamayı seçtiğimiz için zaman zaman zorluklarla karşılaşsak da güzellikleri çok fazla:) Görebilene etraf renk cenneti. Sebze meyve bakımından da öyle. Sosyal ilişkiler, çevreye duyarlılık noksanlığı ve nezaket kuralları tanımama iç acıtan konular.

   Dediğiniz gibi sonbahar gerçekten de büyülü bir mevsim.Gizli mesajları ve armağanları böylesine yoğun olmasa sanatçılara en çok ilham veren mevsim olmazdı, öyle değil mi:) Size ve Nursun Hanım'a yürekten selamlar, sevgiler..

   Sil
 6. Tam meyvenin adı neymiş diya yazacaktım. yorumlar da açıklama getirilmiş :) çok güzel görünüyor.
  Bal kabağını ben de çok severim az önce facebook ta ona da dekupaj yapmışlar çok hoştu:))
  sanırım alttan açılıp içi oyulduktan sonradır:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Abdülkadir Bey bu konularda çok bilgili. Kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum. Çok güzel bilgiler vermiş.

   Sil
 7. Bende ilkbaharın havasını , sonbaharın rengini çok severim ama yine de yaz çocuğum, yanayım sıkıntı yok :) orman meyvesinin tadını çok seviyorum filmlerde çok geçiyor da hiç denk gelmedim.Zehirli oldugunu da bilmiyordum :S

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gönlünüzce mevsimler yaşamanız dileği ile:)

   Sil
 8. Palamut meyvelerini ben de çok severim. Sonbaharı sevgi ve hüzün karışımıyla uğurlaman da benim yuregime dokundu. Sevgiler.

  YanıtlaSil
 9. Sevgili Begonvilli Evim umarım her şey yolundadır. Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Kova'cım. Fırtına, sel derken epeyce tedirgin günler yaşadık. Bu arada elektrik kesintileri, internet bağlantı sorunları çok fazla oldu. Hala da devam ediyor. Bahçemiz harap oldu. Bizde durum bu. Sevgiler, selamlar..

   Sil
  2. Geçmiş olsun sağlıkda sorun olmasın, herşey zamanla yerine oturur. Daha da güzel bahçenin ileriki zamanda dahada iyi olacağından çok eminim. Bendende sevgiler.

   Sil
  3. Çok teşekkür ederim. Moral oldu bana:)

   Sil
 10. Ne güzel anlatmışsınız çok sevdiğim mevsimi fotograflarsa bir harika..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nice güzel ve mutlu sonbaharlar yaşamanız dileği ile:)

   Sil

Beğeni ve görüşleriniz benim için çok değerli. Yürekten teşekkürler.