13 Aralık 2009 Pazar

Mutfak Yenileme Telaşı Sürerken / Dünya Bir Haftada Neler Yiyor?Begonvilli Ev'de mutfak yenileme telaşı sürüyor. Eski dolaplar söküldü, yenileri yapım aşamasında. Yer ve duvar seramikleri değişti. Bazı duvarlar kırıldı. Elektrik ve su tesisatı yeniden yapılandırılıyor. Alışveriş ve nakliye sırasında, ustaların koordinasyonunda sayısız aksaklıklar yaşandı, yaşanıyor. Toz, stres ve yorgunluk içinde günler birbirini kovalıyor. Bu arada sıcacık bir fincan kahvenin, çayın özlemini çekmek neymiş anladık. Yemek işini hiç sormayın zaten. Evdeki hayvanlar bile nasibini aldı bu zorluklardan. Minik, veterinerimizde konuk oldu, Jane annemizde. Bir ara eve getirdik ve bir odada tutmaya çalıştık onları ama Minik herkese havladı, Jane alçı küvetine girip çıktı. Kabus gibi günler yaşıyoruz; umarım sonumuz hayırlı olur.

Bu arada yapabileceğim hiç bir iş olmadığı saatlerde kitapları karıştırıyorum ve yaşanılan bir evde yenileme işleri ile baş etmeye çalışırken, ölü zamanları faydalı bir şekilde değerlendirmek için bir şeyler okumaya çalışıyorum. Dün bir ara Hungry Planet(Aç Dünya)adlı bol görselli kitabı inceledim. Dünyanın çeşitli ülkelerinden ailelerin bir haftalık yiyecek, içecek görüntüleri ve harcamalarına ait bilgiler verilmiş. Her ülkeden bir ailenin en favori yemekleri ve kaç dolar tuttuğu da resimlerin altına eklenmiş. Resimlere bakınca dünyadaki zengin ülkelerle üçüncü dünya ülkeleri arasındaki beslenme farkını görüyoruz.


Daha Fazlası Burada


Ecuador


Meksika


Kuwait


İtaly

Bhutan


Mısır


Chad


Polonya


Moğolistan


Japonya


Fransa


China


United StatesGermanyDaha Fazlası Burada
3 yorum:

 1. Kolay gelsin. Tatlı telaş bunlar. İşler bitince büyük bir huzur yaşayacaksınız. Hayırlı uğurlu olsun.

  Resimlere gelince:
  İstanbul Şişli'den bir aile olarak bize en uygunu Chad. :)) Bulunduğumuz apartman dairesinde, bir alt kattakilerle bizim aramızdaki fark çok büyük. Onlar çok daha iyi durumda. Yani farklılık esasında kişilerin maddi gelirine göre değişiyor. Chad'da da muhakkak çok iyi durumda olan insanlar vardır. Tabii yine de bu resimlerden ülke genelinin refah seviyesi anlaşılır o başka.

  YanıtlaSil
 2. En kisa zamanda mutfaginiza kavusmaniz dilegiyle.Butun zorluklara degecek bittiginde emin olun.Sicacik kahve ve caylara.

  YanıtlaSil
 3. Evet sıkıntınızı anlıyorum ama,birde tamirat bittikten sonra,mutfağınızda,sevdiklerinizle, mutlu olduğunuza inandığım aileniz ile paylaşacağınız dakikaları düşünsenize..:):)
  Şimdiden yeni mutfağınız hayırlı olsun.
  Saygılarımla,

  YanıtlaSil

Beğeni ve görüşleriniz benim için çok değerli. Yürekten teşekkürler.