31 Mart 2017 Cuma

Kireçte Kabak Tatlısı


İlk kez denedim.
Çok beğenildi. Kısacası ''denemeye değer'' dediklerimden, enfes bir tatlı. Ben çok geç tanıdım. Hatay'ın çok bilinen, sevilen lezzetini mutlaka deneyin.
Tarif, geçtiğimiz yılbaşı bu tatlıyı yapıp büyük beğeni toplayan teyzemden. Kendisine teşekkür! Şimdi  püf noktalarını atlamadan anlatayım;

Öncelikle, sıkı ve lezzetli bir kabak türü seçmelisiniz. Benim tavsiyem  kestane kabağı. Kabağı  kabuk ve çekirdekleri ile tartın ya da tarttırın. Çünkü kullanılacak şeker miktarı buna eşit olmalı. Kabuklarını soyup dilimlediğimiz kabakları kireçli suya atıp 12 saat kadar bekletiyoruz.
Sönmemiş kireçli su bu tatlının olmazsa olmazı. O halde önce onu hazırlayıp diğer işlere  öyle başlamalıyız. Nereden bulacağımıza gelince; ben  doğal ve yöresel ürünler satan  bir sanal marketten satın aldım. Bulunsun evde diye 2kg istemiştim, fazlaymış. Çünkü 5 litre suya bir kahve fincanı  yeterli. Keserle koparıp suya atıyorsunuz ama dikkat edin, biraz çatlayıp patlıyor. Bir kaç saat sonra, dibe çöken kısmını olabildiğince dağıtmadan üstteki suyu başka bir kaba alıyorsunuz. İşte kullanacağınız  çözelti bu.

Şimdi tekrar başa, kabakları soyup dilimleme aşamasına  dönelim. Benim için en zoru bu oldu. Ellerimdeki rahatsızlık zorladı. Biraz da kalın dilimlemişim. Siz daha ince ve zarif dilimler yapabilirsiniz. Dilimlenmiş kabakları  kireçli suya atıp en az 12 saat bekletiyoruz. Sonra iyice yıkayıp bir kaç saat suda bekletiyoruz. İşte bu aşamada kabaklarların  soyulmadan önceki ağırlığı ile eşit ağırlıktaki şekeri su bardağı ile ölçerek genişçe bir tencereye koyuyoruz. Bir bardak fazlası ile su ekleyip orta ateşte kaynatıyoruz. Kaynamadan sonra dört dakika daha ocakta kalması yeterli. Yarım limon  sıkıp ocağı kapatıyoruz.

İşte bir püf noktası daha; hazırlanan şerbet ılık hale gelinceye dek bekletilecek. Kabak dilimleri sivri  uçlu bir bıçakla bir kaç yerinden delinerek ılık şerbete konulacak ve üzerleri tamamen şerbetle kaplanacak. Eğer dışarıda kalanlar olursa sık sık çevrilerek şerbeti içlerine  almaları sağlanmalı. Tekrar ocağa koyup kısık ateşte  2,5  saat pişirmeliyiz. Kabaklar şeffaflaşınca tatlımız olmuş demektir.

Sunum için  ceviz ve  tahin tavsiye edenler var ama ben sade olarak çok  beğendim. Çıtır, enfes bir lezzet. Denerseniz  afiyetler olsun!

Her yıl  bahçeye bir kaç tane farklı türlerden bal kabağı ekerim. Bu, geçen yıl yetiştirdiği kabaklardan biri. Tatlıyı  bu kabakla yapmadım. Manavdan satın aldığım kestane kabağı ile denedim ama bahçede yetiştirdiğim kabaklarla da deneyeceğim.Şimdilik bizden bu kadar. Sevgiler, selamlar Begonvilli Ev'den.

8 yorum:

  1. ellerinize sağlık nefis gözüküyor :)

    YanıtlaSil
  2. Bir de üstüne tahin dökseydiniz.Ohh mi öyle de çok güzel oluyor.
    Ama ben bunu çok sevmedim. Lokum gibi olanını anam babam usulünü daha çok seviyorum ben...

    YanıtlaSil
  3. Off... ne severim, ne severim!

    YanıtlaSil
  4. off çok severim en kısa zamanda denenecek teşekkürler...

    YanıtlaSil
  5. Pekmezin içine atılan kireçte bekletilen kabakların tadına doyulmazdı babaannemin küplerindeki :)

    YanıtlaSil
  6. Ismetciğim..masinada bu beyaz tahinli satılıyor.tabii ki hatay da esas yedim.ama benim babaannem bu kabak pekmezle reçel yapardı.birde rahmetlibir tas a koyardı.yemege doyamazdım.şekerli ile de yapardı.böyle reçeli..ama pekmezli daha güzeldi.sizinde ellerinize sağlikçok güzel görünüyor.size maşallah diyerek afiyetler olsun.sevgilerimle emel

    YanıtlaSil
  7. Bana kabak tatlısını sevdiren tatlı :)) Ellerinize sağlık çok hoş görünüyorlar :)

    YanıtlaSil
  8. Sevgili öğretmenim, nefis görünüyor. Ellerinize sağlık. Sevgilerimle,

    YanıtlaSil

Beğeni ve görüşleriniz benim için çok değerli. Yürekten teşekkürler.