16 Nisan 2019 Salı

Sinirli Ot, Lathyrus gorgoni

Çevremde bulunmasından büyük mutluluk duyduğum, değeri bilinesi Bitki.
Bir aktar gibi ya da şu meşhur doğal tedavi uzmanları gibi  ''şuna yararı var, buna iyi geliyor!''  iddialarında bulunmayacağım.  Bitkisel tedavilerle ilgili her anlatılanın doğru olduğunu da sanmıyorum. Doğru kullanım, doğru doz ve doğru bitki konuları beni aşar.

 Ancak çok sevdiğim doğa yürüyüşlerimde  gördüğüm bitkileri tanıma isteği ile araştırıp, okuyorum. En azından çok gördüklerim hakkında doğru bilgilere ulaşmaya çalışıyorum. Şu an kaynağını aımsayamadığım  yabancı bir sitede bu ot hakkında bir yazı okumuştum. Kaşıntıya, böcek ısırmasına,  halk dilinde kurdeşen olarak bilinen döküntülü, kaşıntılı bir rahatsızlığa iyi geldiği  anlatılıyordu. Bir kaç gün önce  bahçemde ot yolarken sol el bileğimi karınca büyüklüğünde siyah bir böceğin ısırdığını  hissettim. Saniyesinde kızarıklık ve çok rahatsız edici bir kaşıntı başladı. Amonyak sürmeliyim  diye düşünürken yanı başımda sinir otu olduğunu gördüm. Yapraklarını ezerek yeşil öz suyunu kaşınan yere sürdüm. Beş dakika sonra kaşıntı yok aldı. Bir kaç saat sonra ise  ısırılan yerde hiç bir iz kalmadı. Şimdi bu ota  çok başka bir gözle bakıyorum. Başka yararları da varmış ama ben sadece yaşadığım deneyimin sonucundan eminim. Kim bilir başka ne değerli bitkiler var etrafımızda.  Değeri bilinesi ve korunası bitkiler.

 Son bir  hatırlatma; gerçek uzmanlara danışmadan hiç bir bitkiyi tedavi amaçlı kullanmayın..  Sağlıcakla kalın.

3 yorum:

  1. Bu otun sinir otu olduğunu bilmiyordum, bizim bahçede yok ama dediğiniz gibi yürüyüş yolunda denk geliyorum. Böçek ısırmalarına iyi gelmesi de iyi bir bilgi. Teşekkür ederim.

    YanıtlaSil
  2. Çok güzel fotoğraflar, doğa bize her şeyi sunuyor aslında. Ama son cümle de çok önemli, bilinçli kullanalım. Teşekkürler..

    YanıtlaSil

Beğeni ve görüşleriniz benim için çok değerli. Yürekten teşekkürler.